بهاروند: درباره مجازات خاطیان پرونده هواپیمای اوکراینی ابهامی وجود ندارد

به گزارش تایمر سرگرمی، تهران (پانا) - معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه ضمن اعلام آمادگی ایران برای تسریع مذاکرات سانحه هواپیمای اوکراینی گفت درباره مجازات خاطیان این پرونده ابهامی وجود ندارد و جدی هستیم.

بهاروند: درباره مجازات خاطیان پرونده هواپیمای اوکراینی ابهامی وجود ندارد

به گزارش ایرنا، محسن بهافرایند با اشاره به دور اخیر مذاکرات با هیات اوکراینی گفت: ما سعی می کنیم در هر اقدامی که در مورد سانحه هواپیمای اوکراین انجام می دهیم و بعد از هر دور از مذاکرات با طرف های خارجی گزارشی به افکار عمومی بدهیم تا هم شفافیت در مذاکرات حفظ شود و هم افکار عمومی در جریان اقداماتی که انجام می شود، قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در این دوره از مذاکرات ما از کلیات فاصله گرفتیم و وارد مسائل جزئی تر شدیم، گفت: در این مرحله مذاکرات را به سه کمیته تخصصی فنی و حقوقی، مسائل کیفری و کمیته نظامی تقسیم کردیم. در این راستا ما احساس کردیم احتیاج است متخصصین نظامی ما و طرف اوکراینی در مورد اینکه این سامانه دفاعی چطور دچار اشتباه شده، می توانند با همدیگر صحبت نمایند و ابعاد این موضوع را روشن تر نمایند.

معاون وزارت امور خارجه ادامه داد: بعد از اینکه کمیته های تخصصی مذاکرات خود را انجام دادند روسای هیئت ها بنده و معاون وزارت خارجه اوکراین در جلسات حضور پیدا کردیم و بعد از آنالیز گزارش هایی که کمیته های فنی تهیه نموده بودند، تصمیم گرفتیم قدمهای بعدی چگونه باشد.

آماده تسریع مذاکرات هستیم

بهافرایند در پاسخ به این سوال که فرایند مذاکرات درباره سانحه چقدر طول می کشد، گفت: بستگی به اراده طرفین دارد. از جانب ایران این آمادگی وجود دارد که مذاکرات خیلی سریع تر انجام و جمع بندی شود. در طرف های مقابل به جز کانادا فکر می کنیم- نه با آن سرعتی که ما انتظار داریم- ولی بقیه کشورها هم بعد از طی مراحلی آمادگی دارند که مذاکرات با سرعت بیشتری پیش برود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در مورد پرداخت خسارت به جان باختگان گفت: کمیته حقوقی ما آماده بود که وارد بحث پرداخت خسارت به خانواده های جانباختگان شده و درباره آن مذاکره کند ولی طرف اوکراینی فعلا آمادگی نداشت وارد این موضوع شود. فکر می کنم طرف کانادایی هم ظاهرا تمایلی ندارد که فعلا وارد مذاکره درباره جان باختگان شود. هر چند خیلی از اینها اتباع خود ما هستند و ما می توانیم خودمان در این مورد تصمیم بگیریم.

رویه های بین المللی از مطالبات طرف اوکراینی حمایت نمی نماید

وی درباره خسارت هواپیمای اوکراینی هم گفت: طرف اوکراینی در مورد پرداخت خسارت هواپیما مطالبات دیگری می نماید که ما ندیدیم در رویه های بین المللی در مورد آن بخش ها صحبتی شده باشد. در واقع رویه بین المللی از درخواست های طرف اوکراینی حمایت نمی نماید ولی باب مذاکره را نبستیم و در حال مذاکره هستیم و زمانی که به نتیجه برسیم، اعلام خواهیم کرد.

بهافرایند در پاسخ به این سوال که آیا در زمینه خسارت به عدد و رقم معینی رسیده اید، گفت: هنوز به عدد و رقمی درباره خسارت و غرامت ها نرسیده ایم ولی می توانیم در مورد معیار صحبت کنیم. معیار پرداخت برای ایران اسناد بین المللی و کنوانسیون هایی است که ما عضو هستیم- با در نظر دریافت عرف و رویه بین المللی - به نحوی که پرداخت به خانواده های جانباختگان حتی الامکان منصفانه باشد.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره نقش آفرینی احتمالی نهادها و سازمان های بین المللی مانند ایکائو در فرایند مذاکرات بویژه بعد از بازخوانی جعبه های سیاه هواپیما در فرانسه گفت: در مورد جعبه های سیاه هواپیما هیچ ابهامی وجود ندارد. آنالیز جعبه های سیاه یک مقدار به خاطر کرونا و یک مقدار به خاطر کندی طرف اوکراینی با تاخیر روبرو شد. در عین حال برای اینکه شفافیت در مورد جعبه های سیاه حفظ شود از نمایندگان همه کشورها حتی کشورهایی که اتباع شان هم در این هواپیما نبودند، ولی به نحوی ارتباط با هواپیما داشتند، دعوت کردیم.

وی اضافه کرد: متخصصینی از آمریکا، کانادا، انگلیس و خود اوکراین و همه کشورهایی که مایل بودند، در محلی که قرار بود اطلاعات جعبه سیاه استخراج شود، مستقر شدند و به طور شفاف جعبه های سیاه را به بخش آنالیز سوانح فرانسه دادیم به طور شفاف خوانده و صداها ضبط و پیاده و اطلاعات جعبه سیاه و همچنین گراف ها به سی دی منتقل شد و در مقابل همه اینها و با مشارکت شان اطلاعات تجزیه و تحلیل و استخراج شد.

بهافرایند ادامه داد: اما اینکه سازمان ها کی در این موضوع درگیر می شوند، زمانی هست که گزارش فنی ما منتشر شده و در اختیار کشورهای ذیربط قرار می گیرد. آنها می توانند نظراتشان را درباره گزارشی که ما تهیه کردیم، بدهند و بگویند که یک بخشی از آن اضافه یا کم شود. اگر سوالی داشته باشند، مجدداً سوالات و نظرات به تیم آنالیز سوانح ایرانی برمی شود و تیم ما هم به این سوالات جواب می دهد. بعد از آن توصیه هایی می نمایند که چه کار کنیم از این به بعد چنین اتفاقاتی در مورد هواپیمایی کشوری رخ ندهد.

گزارش سانحه زنجیره علل منجر به سانحه را بیان می نماید/ هیچ نهادی غیرفنی در تهیه و تدوین این گزارش دخالت نمی نماید

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که گزارش سانحه هواپیما حاوی چه اطلاعاتی است، گفت: این گزارش درباره چگونگی وقوع این سانحه است. یعنی دلایل و زنجیره عللی که باعث یک حادثه می شود باید در این گزارش بیاید و بعد در اختیار متخصصین خارجی قرار می گیرد. البته هر کسی بخواهد می تواند آن را بخواند و زنجیره علل را در کنار هم می گذارد و می بیند که چه اتفاقی افتاده است.

وی با بیان اینکه این گزارش توسط تیم آنالیز سوانح در ایران آماده و نگارش شده، گفت: گزارش حاوی عکس ها و مجموعه دلایلی است که منجر به این اتفاق شده است. ارائه این گزارش ها مسئله طبیعی در هواپیمایی کشوری است و باید این گزارش زنجیره علت ها را بیان کند و معین شود چه اتفاقی افتاده است این گزارش نه یک مسئله سیاسی و نه یک نهاد سیاسی در آن درگیر است، فقط و فقط یک مسئله تخصصی است.

بهافرایند اظهارداشت: گزارش باید مستقل و بی طرفانه انجام شود، هیچ نهادی در ایران سعی ننموده یا حتی فکر هم ننموده است که در گزارش تیم آنالیز سوانح دخالت بکند. آنها مستقل و بی طرف بودند و طبق تخصصی که دارند آن را تهیه کردند و حالا باید درخواست کنیم که گزارش را سریعتر ترجمه نموده و منتشر نمایند.

همزبان و همراه خانواده های جان باختگان هستیم/درباره مجازات خاطیان سانحه ابهامی وجود ندارد

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد آخرین شرایط رسیدگی به مقصران این سانحه هم گفت: همه نهادها در کشور پیگیر بحث کیفری و مجازات مقصرین یا کسانی هستند که در این سانحه قصور و کوتاهی کردند. در واقع درخواست اجرای عدالت در چارچوب قوانین و بر اساس دادرسی عادلانه یک درخواست عمومی است و این طور نیست که فقط مختص خانواده ها باشد. ما از این جهت با خانواده های محترم همزبان و همراه هستیم.

وی با بیان اینکه هر کاری که انجام می دهیم باید بر اساس قانون باشد، گفت: همه ما از جمله خانواده های جانباختگان و بقیه خواهان اجرای عدالت هستیم. خوشبختانه تیم دادستانی رسیدگی به این پفراینده بسیار دقیق در حال رسیدگی است.

به گفته بهافرایند طبق قانون این افراد چون در حوزه نظامی قرار می گیرند، سازمان قضایی نیروهای مسلح مسئول این کار هست و این سازمان با طرف اوکراینی جلساتی داشتند. نه تنها در وزارت امور خارجه، بلکه تیم دادستانی اوکراین به دادستانی نظامی ما رفتند در آنجا باهم جلساتی داشتند و مدارکی که لازم بود در اختیارشان گذاشته شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان اظهارداشت: این مسئله ای است که همه ما در مورد آن جدی هستیم خود دادستان و قاضی هم در مورد آن جدی هستند که حتماً باید کسانی که خاطی هستند، مجازات شوند و این چیزی نیست در مورد آن ابهامی داشته باشیم. خوشبختانه دادستان هایی هم که هستند، افراد بسیار مطلع، حقوقدان و خیلی جدی در این مورد پیگیری می نمایند.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا رسیدگی کیفری منوط به گزارش سانحه خواهد بود، گفت: نمی توانم از طرف دادستان صحبت کنم ولی احتمالاً دادستانی هم باید گزارش تیم فنی سوانح را ببیند برای اینکه بخشی از مدارک را احتمالاً این گزارش فنی تکمیل می نماید.

100 نفر از خانواده های جان باختگان به دادسرا مراجعه و شکایت نموده اند

وی درخصوص دسترسی و مراجعه خانواده های جان باختگان به دادستانی گفت: تا جایی که بنده شنیدم حدود 100 نفر از خانواده ها به دادسرای نظامی یا سازمان قضایی نیروهای مسلح شکایت نموده و خواسته هایشان را مطرح کردند. هنوز هم می توانند شکایت دریافت نمایند و اگر خانواده ها خواسته ای دارند می توانند مراجعه نمایند. سایر سازمان ها هم این آمادگی را دارند که با خانواده ها دیدار نمایند و اگر خواسته ای دارند، به آن رسیدگی نمایند.

یکجانبه گرایی کانادا برای ما قابل قبول نیست

بهافرایند در پاسخ به سوالی درخصوص رویکرد کانادا در فرایند رسیدگی به این سانحه گفت: کانادا به یکجانبه گرایی روی آورده که این موضوع برای ما قابل قبول نیست. نمی توانیم به کشوری که می خواهد اهداف یکجانبه را به ما تحمیل نمایند با آن همکاری بکنیم و این کار را نمی کنیم.

وی توضیح داد: همکاری و اقداماتی که می کنیم بر اساس اصل قانونی بودن است یعنی در چهارچوب تعهداتی که ما و کانادا به صورت مشترک داریم و فرایند و رویه ای که در نظام بین الملل در این مورد وجود دارد ما مذاکره با کسی را رد نکردیم.

معاون وزیر امور خارجه یادآورشد: طرف کانادایی هر وقت احتیاج به اطلاعاتی دارد از ما درخواست مذاکره می نمایند ولی به محض این که از ما جدا می شوند کارهای یک جانبه خود را پیگیری می نمایند. تا زمانی که این رفتار وجود دارد و تا زمانی که کانادا قوانین بین المللی را رعایت نکند، من به عنوان مسئول تیم مذاکره نماینده فکر نمی کنم همکاری یا مذاکره ای با آنها داشته باشیم.

بهافرایند در پاسخ به این سوال که آیا این رویه کانادا در مذاکرات با اوکراین اخلال ایجاد نمی نماید؟ گفت: فعلاً اخلالی ایجاد ننموده است. مذاکره با هر کشوری باید مبنایی داشته باشد. حقوق هوایی و هوانوردی یک حقوق قدیمی طولانی است که اسناد بسیار مفصلی دارد و خیلی چیزها را پیش بینی نموده است. از طرف دیگر این سانحه اولین سانحه نیست که در دنیا اتفاق افتاده است. حتی شلیک موشک به هواپیما اولین بار نیست که اتفاق می افتد چندین بار این اتفاقات اتفاق افتاده است.

وی اظهار داشت: سابقه، رویه و قوانین خیلی مفصل و جزئی و کافی در چنین حوادثی وجود دارد که بر اساس همان آمادگی کامل داریم که با همه مذاکره کنیم ولی اگر کشوری بخواهد با کارهای یکجانبه یا تبلیغات و یا فشار آوردن یا توهین با ما برخورد کند، مطمئناً ما به هیچ وجه حاضر نیستیم که با آن صحبتی داشته باشیم.

دور آینده مذاکرات با اوکراین 35 روز دیگر در کیف برگزار می شود

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه درخصوص دور آینده مذاکرات با طرف اوکراینی گفت: دور بعدی مذاکرات حدود 35 روز دیگر در کیف پایتخت اوکراین انجام می شود. در مورد مسائل کیفری قرار گذاشتیم که در فاصله مانده تا مذاکره بعدی هم تیم های داستانی، فنی و حقوقی هم باهم در تماس باشند. در این مدت هر سوالی که داشته باشند ما حتما در حد مقدورات و در چارچوب قوانین جواب خواهیم داد.

وی در خاتمه با تاکید بر اینکه این سانحه برای همه ما خیلی تلخ و تاسف آور بود. ما سعی می کنیم تا جایی که ممکن است بر اساس انصاف و عدالت با این موضوع برخورد کنیم یعنی هیچ قصدی برای تضییع حقی در این فرایند وجود ندارد خیلی صادقانه با این موضوع برخورد می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1268

به "بهاروند: درباره مجازات خاطیان پرونده هواپیمای اوکراینی ابهامی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهاروند: درباره مجازات خاطیان پرونده هواپیمای اوکراینی ابهامی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید