احتمال عمدی بودن حریق ارسباران

به گزارش تایمر سرگرمی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست از دستگیری عاملان احتمالی حریق جنگل های ارسباران خبر داد.

احتمال عمدی بودن حریق ارسباران

حمید ظهرابی که امروز برای بررسی ابعاد آتش سوزی ارسباران در این منطقه حضور یافته است، در گفت وگو با تایمر سرگرمی گفت: آتش سوزی در منطقه حفاظت شده دیزمار در شهرستان ورزقان استان آذربایجان شرقی اتفاق افتاده است که تا صبح امروز به طور کامل مهار شد، اما از بعدازظهر امروز در روستای اویلق آتش سوزی شروع شده است که نیروها در حال اطفاء هستند. این منطقه خارج از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست است.

وی ادامه داد: عمده مناطقی که از ارسباران دچار حریق شده؛ جزو مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان محیط زیست بوده است که این منطقه هم پوشش جنگلی و هم پوشش مرتعی دارد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به بازدید خود از مناطق دچار حریق تاکید کرد: طی بازدیدی که صبح از منطقه داشتم تعیین شده است که اراضی دچار حریق بیشتر زیراشکوب بوده است و درختان هم کمتر از 30 درصد آسیب دیده اند، البته در رویش گاه های ارس، درختان صدمه جدی دیده اند. در شیب جنوب تی تی چای نیز عمده درختان از جمله بلوط، سوخته است.

وی در پاسخ به این پرسش که چه مساحتی از ارسباران دچار حریق شده است، گفت: چون آتش سوزی در حد فاصل دو یا سه روستا به صورت پراکنده و لکه لکه اتفاق افتاده است، نمی توانیم عدد تعیینی را اعلام کنیم و نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

ظهرابی با اشاره به استقرار بالگرد اطفای حریق و بالگردهایی برای هلیبرد نیرو در منطقه ارسباران، در پاسخ به پرسشی در خصوص دلیل آتش سوزی در این منطقه گفت: بحث هایی در خصوص عمدی بودن آتش سوزی ها مطرح است. چند فرد مشکوک در ارتباط با این موضوع دستگیر شده اند اما بررسی ها در خصوص شناسایی عوامل حریق ادامه دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا متخلفان با نیت تصرف اراضی، جنگل ها را آتش زده اند، گفت: هرچند اراضی دچار حریق در موقعیتی نیست که متخلفان با هدف تصرف آتش زده باشند، اما در عین حال این را هم می توان گفت که به احتمال قوی بخشی از حریق می تواند با هدف تصرف زمین بوده باشد. در مجموع عمدی بودن حریق تا حد زیادی ثابت شده است و در همین رابطه چند نفر را که مشکوک بوده اند، بازداشت کرده اند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون، آذربایجان شرقی بیشترین میزان حریق را در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در کل کشور داشته است. به غیر از آتش سوزی های اخیر، وسعت حریق در این استان ب 430 هکتار می رسد.

ظهرابی در انتها گفت: در اطفای حریق ارسباران علاوه بر محیط بانان، نیروهای ارتش، سپاه، جنگل بانان، هلال احمر و مردم محلی مشارکت داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 279

به "احتمال عمدی بودن حریق ارسباران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال عمدی بودن حریق ارسباران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید